LB3218T101K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
LB3218T101K
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 1207(3218 Metric) SMD/SMT 100 µH 10 % 140 mA 2.4 Ω
ParameterValue
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)2 mm
Length3.2 mm
Width1.8 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)1207
Case Code (Metric)3218
Number of Pins2
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1.8 mm
PackagingReel
Depth2 mm
Halogen FreeHalogen Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Pitch1.7 mm
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency8 MHz
TypeWirewound
Current Rating140 mA
DC Resistance (DCR)2.4 Ω
Test Frequency796 kHz
Military StandardNot
ShieldingUnshielded
Inductance100 µH
Core MaterialFerrite
inductance tolerance10 %
Max DC Current140 mA
DC Current140 mA
Schedule B8504500000
Max Length3.4 mm
Max Width2 mm
Min Length3 mm
Min Width1.6 mm